امروز 28 می 2020 شما در تحصیل نیوز هستید.
تماس با برترین مشاوران کشور

شماره تماس از طریق تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۱ شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

دانشگاه های تهران

معرفی دانشگاه تهران + تمامی دانشکده ها

جهت مشاوره در زمینه معرفی دانشگاه تهران + تمامی دانشکده ها

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

در این مقاله قصد داریم بپردازیم به بررسی کامل معرفی دانشگاه تهران و زیر مجموعه های این دانشگاه و معرفی همه دانشگاه های آن می باشد.

معرفی دانشگاه تهران:

دانشگاه تهران دانشگاه دولتی و بزرگترین مرکز آموزش عالی در ایران است. پیشنهاد اولیه آن توسط اسماعیل سنگ در سال 1305 داده شد. و پس از انجام مطالعات اولیه توسط عیسی صدیق در سال1313  به دستور رضا شاه پهلوی تأسیس شد. دانشگاه تهران هم‌اکنون دارای25 دانشکده، 9 پردیس و 11 مرکز پژوهشی است. در حال حاضر محمود نیلی احمدآبادی ریاست این دانشگاه را به عهده دارد.

ظاهراً تاریخچهٔ مدونی از روند بنیان‌گذاری و تأسیس دانشگاه تهران از طرف این نهاد انتشار نیافته و در این مورد نظرهای گوناگونی از سوی اشخاص مختلفی اظهار گردیده‌است و گفته شده که فکر تأسیس دانشگاه تهران در سال 1305  توسط اسماعیل سنگ نمایندهٔ مجلس نخستین بار پدیدار شد. در نامه‌ای به وزیر معارف دربارهٔ اقدام به تأسیس دانشگاه  محمد تدین پاسخ داد:

راجع به اونیورسیته که آن را می‌توانیم دارالعلوم بگوییم کمال علاقه را دارم و مشغول تهیه لوازم مقدمات آن هستم. نظر من این است که در یک فضای وسیعی که شاید 80 تا 100 هزار مربع وسعت داشته باشد بنایی ساخته شود که شعب علوم و فنون در آنجا تأسیس گردد.

زیر مجموعه دانشگاه های تهران

معرفی دانشگاه تهران: هم‌اکنون در بین دانشگاه‌های سطح یک وزارت علوم دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، دانشگاه علامه طباطبایی، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه تربیت مدرس،دانشگاه معماری و هنر پارس، دانشگاه هنر تهران و دانشگاه شهید بهشتی در شهر تهران قرار دارند.علاوه بر چند دانشگاه فوق دانشگاه امام صادق (ع) دانشگاه الزهرا، دانشگاه شاهد، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ،دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه خوارزمی و دانشگاه سوره نیز از دانشگاه‌های معتبر کشور می‌باشند. دانشگاه‌های علوم پزشکی دولتی موجود در تهران عبارتند از: دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران، شهید بهشتی و بقیهالله.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز در مرداد 1361 خ. با ایجاد واحد تهران مرکز شروع به کار کرد. سپس به‌تدریج واحدهای تهران جنوب، تهران شمال، تهران شرق، تهران غرب و علوم و تحقیقات تهران تأسیس شدند. پس از دانشگاه آزاد دانشگاه پیام نور در مهر 1367  با هدف آموزش عالی از راه دور تأسیس شد و بالاخره در سال 1372 نیز دانشگاه جامع علمی کاربردی با هدف یکسان کردن مدارک و نحوه آموزش مورد تأیید مراکز آموزش دولتی وابسته به سازمانها که به آموزش عالی می‌پرداختند تشکیل گردید.

دانشگاه صنعتی شریف:

دانشگاه صنعتی شریف در سال1344 با نام دانشگاه صنعتی آریامهر و برای تأمین بخشی از نیروهای متخصص موردنیاز کشور. در سطوح بالای علمی تأسیس گردید. این دانشگاه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان دانشگاهی جوان و در حال رشد است. خوشبختانه در طول دوران فعالیت خود توانسته‌است به صورت یک مؤسسه علمی پیشرو در صنعت فناوری‌های روز و علوم کاربردی در عرصه علم منطقه‌ای و جهانی مطرح و جایگاه ارزشمندی پیدا کند. هدف این دانشگاه فراهم نمودن محیطی علمی و پویا برای کسانی است که در راستای کسب علم و دانش تلاش می‌نمایند و پایگاه و نقطه اتکاء و اعتماد آنانی است که واقعیات و حقایق علمی را درک کرده برای نشان دادن آن به دیگران کوشش می‌کنند. دانشگاه صنعتی شریف امروز به عنوان معتبرترین مرکز دانشگاهی علمی و آموزشی ایران در جهان شناخته می‌شود.

دانشگاه هنر:

دانشگاه هنر بزرگترین مرکز آموزش عالی رشته‌های هنری در ایران است که از ادغام پنج مؤسسه آموزشی هنر قبل از انقلاب ((دانشگاه فارابی دانشکده هنرهای تزیینی دانشکده هنرهای دراماتیک هنرستان عالی موسیقی و هنرکده موسیقی ملی)) تشکیل شده‌است.

هنرستان عالی موسیقی قدیمی‌ترین هنرکده دانشگاه هنر است. این مدرسه موزیک در سال 1297 ((کلاس موزیک)) به صورت یک مدرسه مستقل از دارالفنون جدا شد و به مدیریت غلامرضا مین باشیان ((با همکاری فرزندش نصرالسلطان)) و زیر نظر وزارت معارف درآمد و نام مدرسه موزیک بر آن نهاده شد.

پس از انقلاب اسلامی به منظور پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری جامعه اسلامی، و گسترش هنرهای گوناگون به ویژه هنرهای اسلامی، بومی و سنتی و آشنا ساختن این نیروها با فرهنگ کهن ایران، اسلام و جهان، ایجاد یک مرکز آموزش عالی هنر در برنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. به همین منظور در پی ادغام پنج مؤسسه آموزشی هنر قبل از انقلاب (دانشگاه ملی) و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی مجمع دانشگاهی هنر در سال 1358 به وجود آمد است  و در سال 1362 بازگشایی و رسماً به فعالیت پرداخت.

با گسترش و توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه از جمله ایجاد رشته‌های متعدد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، و رشد جمعیت دانشجویی، این مجتمع بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی از سال 1370 به ((دانشگاه هنر)) تغییر نام یافت و با چهار دانشکده هنرهای کاربردی هنرهای تجسمی، سینما و تئاتر و پردیس اصفهان فعالیت خود را ادامه داد. دانشکده موسیقی در سال 1373 و دانشکده معماری و شهرسازی در سال 1380 پس از اخذ مجوز به مجموعه دانشکده‌های دانشگاه هنر افزوده شدند. دانشکده پردیس اصفهان نیز از سال 1379 بر اساس مصوبه شورای گسترش آموزش عالی از مجموعه دانشگاه هنر منتزع شد. در سال 1394 دانشکده حفاظت و مرمت و دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر به مجموعه دانشکده‌های دانشگاه هنر تهران افزوده شدند.

دانشگاه علم و صنعت:

دانشگاه علم و صنعت ایران با پیشینه‌ای از سال 1308یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران است و در زمینی به مساحت 420 هزار متر مربع در شمال شرقی شهر تهران واقع شده‌است. این دانشگاه هشتاد سال سابقه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دارد. هسته اولیه دانشگاه در سال 1308 با هدف ایجاد زمینه‌های لازم برای تحصیلات دوره عالی مهندسی در کشور، تحت عنوان مدرسه صنعتی دولتی با بهره‌گیری از استادان آلمانی و ایرانی در خیابان 30 تیر ((قوام السلطنه سابق)) تأسیس شد و بعداً به هنرسرای عالی تغییر نام یافت. دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاهی دولتی و اولین مؤسسهٔ آموزش عالی در ایران است که هستهٔ اولیهٔ آن در سال 1308 شکل گرفته‌است. این دانشگاه در تهران واقع است و شعبه‌های آن در شهرهای اراک، بهشهر، دماوند قرار گرفته‌اند. دانشگاه علم و صنعت ایران تنها دارندهٔ دانشکدهٔ مهندسی راه‌آهن و دانشکدهٔ مهندسی پیشرفت در خاورمیانه و دانشکدهٔ مهندسی خودرو در ایران است. همچنین از معدود دانشگاه‌های صنعتی ایران است که دانشکدهٔ معماری و شهرسازی نیز دارد و تنها دانشگاه صنعتی در ایران است که به‌طور تخصصی به رشتهٔ توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی می‌پردازد. سطح آموزشی بالا از یک سو، و داشتن امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی پیشرفته از سویی دیگر بخصوص در رشته‌های مهندسی عمران، مواد و متالورژی و مکانیک باعث شده تا وجههٔ صنعتی این دانشگاه پررنگ‌تر شود و دانش‌آموختگان آن بتوانند به سرعت جذب واحدهای صنعتی ایران شوند. در حال حاضر بیش از 12000 دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف مهندسی و علوم پایه ((42 رشتهٔ تخصصی)) در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند. تیم رباتیک این دانشگاه تا کنون سه بار به مقام نائب قهرمانی در دنیا رسیده‌است. همچنین این دانشگاه در حال حاضر اولین و تنها دانشگاه برتر ایران و خاورمیانه است که ماهواره به فضا فرستاده‌است.

دانشگاه علم و فرهنگ:

معرفی دانشگاه تهران: دانشگاه علم و فرهنگ یکی از دانشگاه‌های خصوصی و معتبر تهران است که وابسته بهجهاد دانشگاهی می‌باشد و با بسیاری از پژوهشگاه‌های جهاد دانشگاهی از جمله پژوهشگاه ابن سینا پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه برق، صنایع شیمیایی وغیره در ارتباط و تبادل مستقیم قرار دارد. این دانشگاه در نظام ارزیابی ISC به عنوان بهترین دانشگاه خصوصی کشور ارزیابی شده‌است.این دانشگاه در سال 1372 با نام مؤسسهٔ آموزش عالی جهاد دانشگاهی تأسیس شد و در سال 1384 به دانشگاه علم و فرهنگ ارتقا یافت. دانشگاه علم و فرهنگ در محدودهٔ پونک تهران (اشرفی اصفهانی) قرار دارد و فضایی بیش از 20000 متر مربع، 10000 دانشجو و 370 نفر هیئت علمی تمام وقت را دارا می‌باشد و در رشته‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری، نفت و گاز، علوم پایه و زیستی اقدام به جذب دانشجو از طریق کنکور سراسری می‌نماید. ریاست این دانشگاه بر عهدهٔ ((دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو)) می‌باشد.

دانشگاه علامه طباطبایی:

دانشگاه تخصصی در زمینهٔ رشته‌های علوم انسانی می‌باشد، قدمت هسته اولیه دانشگاه علامه طباطبایی به سال 1337 بازمی‌گردد پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال1358 با ادغام 27 مرکز آموزش عالی مستقل با عناوین مختلف دانشگاه دانشکده پژوهشکده مدرسه عالی آموزشگاه عالی مؤسسه مرکز و سازمان تأسیس شد. در سال 1363 براساس موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی همه زیر مجموعه‌ها ادغام شدند و از ادغام آن‌ها دانشگاه علامه طباطبائی تأسیس گردید. قدمت این دانشگاه به اعتبار یکی از قدیمی‌ترین واحدهای تشکیل دهنده آن یعنی مدرسه عالی بازرگانی با تاریخ تأسیس 1337 به بیش از پنجاه  سال می‌رسد.

دانشگاه شاهد:

معرفی دانشگاه تهران: دانشگاه شاهد یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران است. این دانشگاه در جنوب شهر تهران و در بزرگراه خلیج فارس واقع شده‌است. این دانشگاه، در پی فرمان تاریخی 6 فروردین ماه 1365 آیت‌الله خمینی مبنی بر لزوم رسیدگی به امور فرهنگی و تحصیلی فرزندان شهدا، آزادگان، مفقودان و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی برای ایجاد عرصه آموزشی و تحقیقاتی لازم در سطح عالی در مهرماه 1369 با پذیرش 165 نفر دانشجو در 7 رشته تحصیلی ((پرستاری، مامایی، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، روانشناسی، ریاضی و نقاشی)) فعالیت خود را آغاز کرد. در سال‌های اخیر اساسنامه‌ای با رویکرد حذف کلمه غیرانتفاعی از اساسنامه دانشگاه شاهد برای رفع معضلات این دانشگاه صورت پذیرفت که این کار با مد نظر قرار گرفتن دستور علی خامنه‌ای مبنی بر حفظ ارتباط دانشگاه شاهد با بنیاد شهید تنظیم شد. اساسنامه جدید پس از تصویب در هیئت امناء دانشگاه برای تشویح وزیر علوم و وزیر بهداشت ارسال شد. در حال حاضر بالغ بر 6000 دانشجو در102رشته (13رشته در مقطع دکتری تخصصی، دو رشته در مقطع دکتری حرفه‌ای، 61 رشته در کارشناسی ارشد و 26 رشته در مقطع کارشناسی) در هشت  دانشکده: پزشکی دندانپزشکی پرستاری و مامایی، علوم انسانی علوم پایه فنی و مهندسی علوم کشاورزی و هنر و یک مرکز آموزشهای غیرحضوری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر:

این دانشگاه در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران به عنوان پژوهشگاه و آموزشکده برای صنایع دفاعی در شاهین شهر اصفهان توسط آمریکایی‌ها در کنار صنایع مهم دفاعی مستقر در اصفهان مانند هسا تأسیس شده بود. بعد از انقلاب مدتی با نام (( پژوهشگاه علوم و صنایع دفاعی مشغول به کار شد)) و سپس در سال1363 با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با نام دانشگاه علوم و صنایع دفاعی با جذب دانشجویان بورسیه در مقطع کارشناسی به کار خود ادامه داد.

از سال 1370 تا 1378 مدتی به دلایل نامعلوم کلیه فعالیت‌های آموزشی این دانشگاه تعلیق شد و سپس در سال 1378 با تلاش‌های وزیر دفاع وقت دریادار علی شمخانی با نام جدید ((دانشگاه صنعتی مالک اشتر)) با جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوباره فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز نمود.

با توجه به رتبه‌بندی که در سال 1388 انجام شد دانشگاه صنعتی مالک اشتر در بین 74 دانشگاه کشور رتبه چهارم را در ارزیابی عملکرد پژوهشی و فناوری به دست آورد.

دانشگاه خوارزمی:

دانشگاه خوارزمی (( نام پیشین: دانشگاه تربیت معلم تهران)) یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های دولتی ایران است که به‌نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند بزرگ ایرانی نامگذاری شده‌است. این دانشگاه در زمره بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران می‌باشد. سابقهٔ تأسیس این دانشگاه به‌ سال 1298 خورشیدی بازمی‌گردد، و قدیمی‌ترین دانشگاه ایران محسوب می‌شود. این دانشگاه چند بار تغییر نام داده و پردیسی در کرج به آن افزوده شده‌است. در حال حاضر دانشگاه خوارزمی در رشته‌های مختلف علوم پایه انسانی تربیتی و مهندسی در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد.

 

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معرفی دانشگاه تهران با مشاوران صدای مشاور تماس بگیرید.     

جهت مشاوره در زمینه معرفی دانشگاه تهران + تمامی دانشکده ها

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

کنکور و امتحانات نهایی

آیا کنکور و امتحانات نهایی حضوری برگزار میشود؟

در این مقاله و عنوان میخواهیم توضیح دهیم آیا کنکور و امتحانات نهایی حضوری برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *