امروز 15 ژوئن 2019 شما در تحصیل نیوز هستید.
تماس با برترین مشاوران کشور

شماره تماس از طریق تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۱ شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

خانه / کنکور سراسری / شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری 97
شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری

شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری 97

جهت مشاوره در زمینه شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری 97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

متقاضیانی که قصد تغییر رشته در دانشگاه سراسری را دارند، برای اطلاع از نحوه تغییر رشته در دانشگاه سراسری و اطلاع از شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری  بعد از مطالعه اطلاعیه در صورت داشتن هرگونه سوال از طریق ارتباط با مرکز پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

در حال حاضر در دانشگاه‌ ها تغییر رشته در دو بخش قابل انجام است، که البته در هر بخش شرایط متفاوتی وجود دارد. درموارد خاص امکان تغییر رشته در دانشگاه سراسری برای دانشجویان وجود دارد، در این موارد دانشجو درخواست تغییر رشته خود را به شورای موارد خاص ارائه می‌دهد و در این شورا موضوع تغییر رشته با توجه به اختیارات آیین‌نامه‌ای بررسی و پاسخ داده خواهد شد.

 کسب نمره قبولی فرد در رشته جدید در سطح کشور است و چنانچه فرد نمره کشوری را کسب کرده باشد شورای موارد خاص با درخواست تغییر رشته وی موافقت خواهد کرد.  همچنین تغییر رشته در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد بر اساس مقررات جاری آموزشی ممنوع است و چنانچه شرایط خاص باشد این موضوع تنها از طریق شورای بررسی موارد خاص مرکزی در سازمان امور دانشجویان قابل بررسی خواهد بود.

قوانین تغییر رشته در دانشگاه سراسری

 دانشجو در طول دوران تحصیل در صورت داشتن کلیه شرایط زیر با موافقت واحد دانشگاهی مربوط و تصویب سازمان مرکزی می تواند به رشته دیگری در همان گروه آزمایشی پذیرفته شده تغییر رشته دهد.

1- ادامه تحصیل متقاضی در رشته قبلی از نظر مقررات آموزشی بلامانع باشد.

2- متقاضی حداقل 12 واحد در دوره کاردانی و 24 واحد در دوره کارشناسی را گذرانده باشد.

3- میانگین کل واحدهای گذرانده متقاضی کمتر از 12 نباشد.

4- نمره آزمون ورودی متقاضی از نمره آزمون آخرین فرد پذیرفته شده در رشته مورد تقاضا در همان سال ورود فرد به دانشگاه ، کمتر نباشد.

5-با توجه به حداکثر مدت مجاز تحصیل ، متقاضی امکان گذراندن واحدهای درسی رشته جدید راداشته باشد.

6- تغییر رشته دانشجویانی که به دستگاههای اجرایی خاص تعهد دارند ، بارعایت کلیه شرایط این ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرایی ذیربط امکانپذیر است.

7- تغییر رشته دانشجویان دوره کارشناسی ناپیوسته مجاز نیست.

8-تغییر رشته به رشته هایی که در ضوابط گزینش آنها محدودیت ورودی پیش بینی شده ، موکول به احراز شرایط مربوط است.

9- دانشجو در هر یک از مقاطع تحصیلی تنها یکبار می تواند تغییر رشته دهد.

10-در صورت موافقت با تقاضای تغییر رشته ، دانشجو موظف است در اولین نیمسال در رشته جدید نام نویسی کند.

11-عدم نام نویسی دانشجو در رشته جدید به منزله انصراف از تغییر رشته تلقی می گردد و دانشجو در طول دوران تحصیل حق تغییر رشته مجدد را نخواهد داشت.

12-چنانچه تغییر رشته دانشجو ، انتقال وی را از یک واحد دانشگاهی به واحد دانشگاهی دیگر ایجاب کند متقاضی علاوه بر دارا بودن شرایط تغییر رشته ، باید واجد شرایط انتقال نیز باشد.

13- واحد های درسی گذرانده شده دانشجو ، توسط گروه آموزشی رشته مورد تقاضا ، بررسی و برابر ضوابط (ماده 67 این آیین نامه ) معادلسازی می گردد.

14-چنانچه تعداد واحد های درسی یا دروس پذیرفته شده از دانشجو بیش از تعداد واحد های همان درس یا دروس در رشته جدید باشد ، تعداد واحد های آن درس یا دروس در رشته جدید محاسبه خواهد شد.

15-دروس پذیرفته شده ، در کارنامه دانشجو ثبت و نمرات آنها در محاسبه میانگین کل نمرات در پایان تحصیل منظور می گردد.

16- در صورتی که تعداد واحد های پذیرفته نشده دانشجو در حدی باشد که امکان گذراندن واحد های مورد نیاز رشته جدید را در طول مدت مجاز تحصیل از دانشجو سلب کند ، تغییر رشته عملی نخواهد شد.

17- چنانچه دانشجو در دوران تحصیل دچار بیماری یا سانحه ای گردد که توانایی ادامه تحصیل در آن رشته و یا بهره گیری از کارآیی حاصل از آن را طبق نظر کمیسیون پزشکی دانشگاه ، از دست بدهد ، می تواند بر اساس مفاد این فصل به رشته دیگری که متناسب با نزدیکترین رشته از لحاظ نمره آزمون در همان گروه آزمایشی باشد تغییر رشته دهد. در این حال دانشجو از رعایت مقررات ماده 58 (باستثناء بند 1) و ماده 61 این آیین نامه معاف می باشد.

18- در مواردی که نقص عضو یا بیماری دانشجو به گونه ای باشد که وی در هیچ یک از رشته های گروه آزمایشی مربوط نتواند ادامه تحصیل دهد ، شورای آموزشی واحد دانشگاهی مربوط ، پس از بررسی کامل تقاضای دانشجو ، پیشنهاد خود را در مورد تغییر رشته دانشجو به گروه آزمایشی دیگر به همراه مدارک استناد جهت طرح در شورای آموزشی دانشگاه ، به سازمان مرکزی ارسال می کند، تصمیم شورای آموزشی دانشگاه لازم الاجرا خواهد بود.

19-متقاضی تغییر رشته باید درخواست خود را بانضمام مدارک لازم حداقل 6 هفته پیش از شروع نیمسال تحصیلی به آموزش واحد دانشگاهی مربوط تسلیم نماید.

20- آموزش واحد دانشگاهی حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ دریافت تقاضا ، درخواست متقاضی را مورد بررسی قرار داده و پرونده تکمیل شده دانشجو را به همراه ریز نمرات ، بر حسب مورد به گروه آزمایشی مورد تقاضا یا شورای آموزشی واحد دانشگاهی ارسال می کند.گروه یا شورای آموزشی واحد دانشگاهی موظف است حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ دریافت مدارک، نتیجه را به آموزش واحد دانشگاهی اعلام کند. در صورت موافقت با تغییر رشته ، واحد دانشگاهی مراتب را به همراه کلیه مدارک جهت تصویب نهایی به سازمان مرکزی ارسال می کند. سازمان مرکزی موظف است حداکثر یک هفته قبل از شروع نام نویسی ، نتیجه را به واحد دانشگاهی اعلام دارد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری  از طریق ارتباط با مرکز پاسخ یوالات خود را دریافت نمایید.

لینک مرتبط :

قوانین معرفی به استاد دانشگاه سراسری

شرایط جذب هیات علمی دانشگاه سراسری 97

 

جهت مشاوره در زمینه شرایط تغییر رشته در دانشگاه سراسری 97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

معرفی دانشگاه تربیت معلم

معرفی واحد های دانشگاه تربیت معلم 97 – 98

آیا از واحد های دانشگاه تربیت معلم شهر و استان خود اطلاع دارید؟  آیا از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>