امروز 04 دسامبر 2020 شما در تحصیل نیوز هستید.
تماس با برترین مشاوران کشور

شماره تماس از طریق تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۱ شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

جمع بندی دروس کنکور

جمع بندی کنکور به روش های مختلف

جهت مشاوره در زمینه جمع بندی کنکور به روش های مختلف

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

هدف از گذاشتن این مقاله این است که در مورد جمع بندی کنکور توضیح دهیم.

 پس از برگزاری آزمون   کنکور سراسری بار‌ها از داوطلبان شنیده می‌شود که با  همه وجود تلاش فراوانی که انجام داده اند  اما  آن طور که باید و شاید نتیجه‌ مطلوبی را نگرفته اند یا با توجه به ساعات مطالعه‌ هایشان  می‌توانستند نتیجه  خیلی بهتری  از اینها را عمل کنند.

یکی از مهم‌ترین دلایل این نتیجه نگرفتن جمع بندی کنکور کاملاً واضح و مشخص  است. با توجه به طولانی بودن بازۀ مطالعه برای کنکور و اینکه حجم مباحث بسیار زیاد است، احتمال فراموشی این مباحث بیشتر خواهد بود و اختصاص ندادن فرصت زمانی کافی برای مرور مطالب و بروز فراموشی باعث می‌شود که توان پاسخگویی شما تا حد زیادی در سر جلسه‌ آزمون سراسری کم شود به همین دلیل بهتر است که برای مطالعه دقیق‌تر، حتماً از روی یک برنامه اصولی و درست درس بخوانید. موفقیت در آزمون سراسری و کسب یک نتیجه مطلوب نیازمند برنامه ریزی ویژه‌ای است که در هر مقطع از زمان باید با ویژگی‌های مطالعاتی و اهداف دوران مربوط باشد در واقع برخلاف تصور غلط بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، برنامه‌ریزی و مطالعه برای کنکور، در هر مقطعی از زمان متفاوت بوده و باید براساس ویژگی‌های همان مقطع تنظیم شود. آنچه که در این برنامه‌ریزی اهمیت دارد، توجه به مراحل مرور یک مطلب مطالعه شده برای انتقال آن از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت است البته در این بین برخی از داوطلبان بدون اجرای روش‌های جمع‌بندی‌، مطالعه خود را تا روزهای پایانی ادامه می‌دهند که این روش به هیچ وجه مورد توصیه نیست.

چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

روش صحیح جمع‌بندی

1- مرور همه مطالب:

در یک کنکور استاندارد اغلب از تمامی مبحث­ها، دست کم یک سؤال وجود خواهد داشت، و اگر چنین هم نباشد، در پنج آزمون، به طور قطع شما از هر مبحث دست کم به یک سؤال پاسخ خواهید داد. انجام این کار، سبب می­شود که اطلاعات شما در تمامی مبحث­های اختصاصی سنجیده شود.

2- رفع اشکال عمده و عدم اتلاف وقت:

در روش جمع بندی کنکور  هر بار که آزمون می­دهید، بخشی از اشکال­های شما برطرف می­شود و هر بار، در مقایسه با دفعه گذشته، آمادگی شما بالاتر می­روددر ضمن مطالبی را که می­دانید، درست پاسخ خواهید داد، دیگر وقتی برای مطالعه آنها سپری نخواهید کرد بنابراین وقتتان نیز تلف نمی­شود.

3- تمرین مهارت­های آزمون دادن:

برای موفقیت بیشتر در کنکور، حتماً به این نکته توجه داشته باشید که فقط داشتن اطلاعات برای پاسخگویی به سؤال، کافی نیست و باید با مهارت­­های آزمون دادن، آشنا بوده و آنها را به کار ببندید. این مهارت­ها، نیازمند تمرین هستند و تنها راه آموختن آنها، تجربه کردن است.

4-مطالعه مباحث مهم:

فرصت کوتاه باقی مانده تا کنکور به شما این اجازه را نمی دهد که بیشتر وقت و انرژی خود را روی مباحث کم اهمیت بگذارید. منظور از مباحث کم اهمیت مطالبیهستند که در کنکور بودجه بندی کمی دارند. بنابراین عملکرد هوشمندانه شما می تواند مباحث با اهمیت زیاد را در اولویت قرار دهد. برای اینکه مباحث سوال خیز را شناسایی کنید حتما بودجه بندی کنکور در رشته خودتان را بررسی کنید. البته مطالعه گزینشی برای کسانی که مطالعه بسیار خوبی داشته اند و می خواهند جزو رتبه های برتر شوند توصیه نمی شود. گزینش مباحث مهم برای کسانی اهمیت دارد که تا به اینجای کار کتاب های درسی را تمام نکرده و مطالعه ناقصی داشته اند. از مطالعه مطالب دشواری که نمی توانید بر آن ها مسلط شوید یا خواندن آن ها وقت گیر است دوری کنید.

5-نقاط ضعف نقاط قوت:

ممکن است درسی برای شما نقطه قوت باشد و بالعکس درسی برای شما نقطه ضعف باشد. در این دوره هم روی نقاط ضعف خود و هم روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. برای دروسی که در آن قوی هستید با تست زنی بیشتر و مرور چندین باره مهارت خود را به اوج برسانید همچنین ضعف در دروس مختلف را با دوباره خوانی مباحث و رفع اشکال برطرف کنید.

توصیه هایی برای زمان باقی مانده تا کنکور سراسری 99:

یک داوطلب آزمون و کنکور  سراسری برای عبور از مسیر صَعب‌ألعبور کنکور مخصوصا در روزهای پایانی نیازمند آرامش است. آرامشی که در به کارگیری تمام توانایی و کسب بهترین نتیجه به او کمک خواهد کرد. این آرامش زمانی فراهم می‌شود که داوطلب نگرانی از نتیجه کنکور نداشته باشد و برای خود تورهای نجات پهن کرده باشد.

اگر  دانشگاه تهران قبول نشدم ایرادی ندارد به شهرستان می‌ روم.
اگر دانشگاه دولتی نشد هیچ ایرادی ندارد، دانشگاه آزاد که هست.
حتماً که نباید پزشکی قبول شوم. با یک رشته دیگر هم می‌توانم به اهدافم برسم.
در هفته‌های منتهی به آزمون سراسری گاهی به این فکر می‌کنید که ((آیا در آزمون نتیجه مطلوبم را کسب خواهم کرد؟ ای‌کاش بیشتر تلاش می‌کردم! اگر در دانشگاه مورد علاقه‌ام قبول نشوم چه می‌شود؟ یعنی باید به دانشگاه آزاد فکر کنم؟ اگر پزشکی قبول نشوم سرنوشت من چه خواهد شد؟)). همه این سؤالات ذهن شما را آزار داده و آرامش را از شما سَلب خواهد کرد. فرض کنید یک دونده در دور آخر مسابقه به این فکر کند که ((آیا برنده می‌شوم؟)) آیا همه تلاش  لازم خود را انجام داده ام؟ اگر برنده نشوم چه؟ کاش بیشتر تمرین می‌ کردم! اصلاً من باید دونده میشدم!؟». کاملاً مضحک و خنده‌دار به نظر می‌رسد، نه؟ چرا که یک دونده در دور آخر باید تمام تلاش خود را صرف‌نظر از نتیجه به کار گیرد و هرچه می‌تواند سریع‌تر و سریع‌تر بدود. دور آخر مسابقه دیگر زمانی برای فکر کردن به این موضوعات نیست.

در زندگی مراحل مختلفی وجود دارد که عبور از هر مرحله در مقاطع مختلف زندگی اضطراب و دلهره به همراه خواهد داشت. کنکور، تحصیلات تکمیلی، خدمت سربازی اشتغال ازدواج  هرکدام در مقطعی از زمان اضطراب‌ زا هستند و در آن مقطع مهم‌ترین رویداد زندگی ما قلمداد می‌شوند و وقتی از آن عبور می‌کنیم و وارد مراحل بعدی زندگی می‌شویم، با نگاهی به گذشته لبخندی بر لبانمان نقش بسته و تنها خاطره‌ای از آن باقی خواهد ماند.

 

 

 

داوطلبان عزیز میتوانند  برای مشاوره در زمینه شیوه درس خواندن کنکور با مشاوران سایت تحصیل نیوز تماس بگیرند.

جهت مشاوره در زمینه جمع بندی کنکور به روش های مختلف

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

زمان قطعی آغاز سال تحصیلی 99 اعلام شد

زمان بازگشایی مدارس شهریور 99 >> همانطور که میدانید مدارس به دلیل شیوع کرونا مدارس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *