امروز 18 ژانویه 2021 شما در تحصیل نیوز هستید.
تماس با برترین مشاوران کشور

شماره تماس از طریق تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۱ شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97

جهت مشاوره در زمینه میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

آیا از میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور در سال 97 – 98  اطلاع دارید؟ بومی گزینی تا چه حد در انتخاب رشته کنکور 97 موثر خواهد بود؟ و میزان سهمیه بومی در کنکور 97 به چه صورت خواهد بود؟ آیا از استان های بومی و رشته های بومی در کنکور 97 اطلاع دارید؟

در ابتدا باید این نکته را یادآوری کنیم که بومی گزینی خود به چند دسته به صورت استانی ، ناحیه ای ، قطبی و یا کشوری تقسیم می شود.  همچنین رشته های موجود در دانشگاه ایران بصورت بومی هستند و پذیرش در انتخاب رشته کنکور بصورت بومی استانی می باشد.

بومی گزینی چیست و چرا سازمان سنجش اقدام به بومی گزینی برخی رشته ها کرده است، به دلیل انتخاب رشته برخی از دانشجویان در دانشگاه های دورا از محل زندگی و به وجود آمدن مسائلی چون تهییه خوابگاه و مشکلات رفت و آمدی و بسیاری از موارد دیگر مثل دوری از خانواده سازمان سنجش در برخی رشته ها اقدام به تاثیر بومی گزینی در انتخاب این رشته ها کرده است. بنابراین بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 97  برای آن دسته از داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته های دانشگاهی محل زندگی خود را دارند از اهمیت زیادی برخوردار است و کمک شایانی به قبولی این متقاضیان در رشته دلخواه در دانشگاه محل زندگی این داوطلبان می کند.

در صورت داشتن سوال در رابطه با میزان تاثی بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97 بر اساس شهری که زندگی می کنید و اطلاع از  رشته های بومی و استان های بومی از همین درگاه از طریق ارتباط با سامانه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97

با توجه به اینکه رشته های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته دارای ظرفیت خاصی می باشند، بعد از پذیرش داوطلبان با سهمیه ایثارگران و دیگر سهمیه ها در صورت باقی ماندن ظرفیت داوطلبانی که متقاضی بومی گزینی هستند می توانند از ظرفیت باقی مانده استفاده نمایند.

میزان تاثیر بومی گزینی برای متقاضیانی که رشته محل هایی که انتخاب می کنند، گزینش در آنها بصورت بومی میباشد، پس از کسر نمودن سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران و جانبازان، ۲۰ % از ظرفیت باقی مانده به داوطلبان آزاد و مابقی به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق و خانواده شهدا در بوم مربوطه به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم از گروه آزمایشی اختصاص خواهد یافت.

همچنین برخی از رشته ها هستند که فقط بر اساس بومی گزینی استان می باشند و میزان تاثیر سهمیه ایثارگران و شهدا در صورت عدم بومی بودن در انتخاب این رشته ها کم می باشد. انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان از نوع بومی گزینی استانی خواهد بود.

 

انواع بومی گزینی در انتخاب رشته دکنکور 97

داوطلبی که مدرک سه سال آخر دبیرستان چه نظری و چه هنرستان نظام قدیم و یا نظام جدید را در یک استان گذارنده باشد ، داوطلب بومی آن استان خواهد بود. ولی اگر محل اخذ مدرک سه سال آخر در یک استان نبود، استان بومی ، استان محل تولد وی درج خواهد شد.

1-برخی رشته ها  با توجه به ماهیت رشته و کاربرد آن مثل رشته های دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی گزینی استانی خواهد بود.

2-در صورت پذیرش دانشجو در دانشگاه استان مجاور و نزدیک محل زندگی، پذیرش دانشجو در رشته رشته مورد نظر، به صورت بومی ناحیه ای است .
بنابراین به استان های مجاور هم، بومی گزینی ناحیه یا ناحیه بومی گفته میشود. مثلا استان تهران و استان البرز

3-به چند ناحیه مجاور به هم، یک قطب بومی گویند و پذیرش دانشجو در رشته موجود در یک ناحیه از چند ناحیه نزدیک به هم ، بصورت بومی قطبی می باشد.
پذیرش بصورت بومی قطبی برای رشته هایی است که حتی بصورت بومی گزینی استانی و بومی قطبی پذیرش ندارند و تنها در چند دانشگاه دولتی ارائه میشوند.

 آنچه که در انتخاب رشته کنکور سراسری  تاثیر گذار می باشد در درجه اول حد نصاب نمره کسب شده در هر یک از زیرگروه ها برای رشته هایی که براساس آزمون دانشجو می پذیرند و براساس معدل کتبی، رشته هایی که تنها براساس سوابق تحصیلی و معدل کل دانشجو می پذیرند. و یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور که داوطلبان باید به آن دقت نمایند، استان بومی و سهمیه داوطلب در صورت وجود بومی گزینی می باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با انواع بومی گزینی ها شاملبومی گزینی استانی ، ناحیه ای ، قطبی و یا کشوری در انتخاب رشته کنکور از طریق ارتباط با سامانه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 

 جدول دسته بندی ناحیه بومی کشور 97 – 98

 

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 97

 

 

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 97

پس از اینکه پروسه کنکور سراسری به مرحله اعلام نتایج رسید نوبت به انتخاب رشته کنکور سراسری می رسد، مرحله ای مهم و سرنوشت ساز برای داوطلبان فرا می رسد، که اگر در انجام آن به هر دلیلی کوتاهی شود آینده داوطلبان کنکور را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین برای انجام نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری 97 می توانید از راهنمایی مرکز استفاده نمایید.

داوطلبان  بعد از مراجعه و دریافت انتخاب رشته کنکور سراسری 97 ، علاوه بر رشته هاید (ریاضی،تجربی و انسانی) در صورت شرکت در آزمون رشته های هنر و زبان های خارجی نیزباید دفترچه انتخاب رشته این آزمون ها را نیز دریافت نمایند.

 پس از دریافت و مطالعه دفترچه راهنما انتخاب رشته کنکور سراسری 97 لازم است داوطلبان قبل تکمیل فرم اصلی انتخاب رشته یکبار تمامی کد رشته های مورد نظر خود را بر اساس علاقه مندی الویت بندی نموده و علاوه بر یادداشت کد در برگ پیشنویس انتخاب رشته کنکور سراسری عنوان رشته ها را نیز وارد نمایند تا دچار اشتباه نشوند.

جهت انتخاب رشته کنکور سراسری 97 لازم است داوطلبان با عناوینی از جمله : انواع دوره های دانشگاه اعم از روزانه، شبانه ،پیام نور ، غیر انتفاعی ،پردیس های خود گردان و … انواع رشته ها و زیر گروه آنها ، انواع دانشگاه ها ، شهریه ها و شهر های دارای رشته های مختلف آشنایی داشته باشند تا بتوانند انتخاب رشته موثر تر و کارآمد تری داشته باشند. برای اطلاع از رتبه لازم برای قبولی در رشته های دانشگاه سراسری و دیگر دانشگاه ها و اطلاع از ظرفیت پذیرش در این دانشگاه ها و رشته ها می توانید، از طریق ارتباط با مرکز اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 

در صورت داشتن سوال در رابطه با میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97 از طریق ارتباط با سامانه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

لینک مرتبط:

نحوه دریافت کد ایثارگری سپاه و ارتش در کنکور سراسری

تاثیر سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری 97

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

تاریخ برگزاری کنکور سراسری 97

جهت مشاوره در زمینه میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

رتبه قبولی داروسازی پردیس خودگردان مشهد

رتبه قبولی داروسازی پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی مشهد 99 – 1400

رتبه قبولی داروسازی پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی مشهد 99 – 1400 : کنکوری هایی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *